آخرین خبرها
خانه / جبهه / دو شعر سروده شده بمناسبت سالگرد شهید مالکی
دو شعر سروده شده بمناسبت سالگرد شهید مالکی

دو شعر سروده شده بمناسبت سالگرد شهید مالکی

حسن فایصی بمناسبت سالروز عملیات کربلای4 در 4 دیماه 1365 و به بهانه سالروز شهادت دوست و همرزم شهیدم مختار مالکی سروده ای تقدیم می گردد :
شهید مالکی ای نازنینم
به خون غلطیده ای سردار دینم
تو رفتی بیست سال ، نه سال بیشتر
جدا تو گشته ای از ما تو برتر
خوشا بر تو که رفتی با شهادت
بدا بر ما که ماندیم در اسارت
خوشا آنروز که با هم می نشستیم
قلم بر دست ، وصیت می نوشتیم
بگفتی گر شهادت شد نصیبم
به جمعه دفن کنید ، من آرزویم
الا مختار جان بر ما نظر کن
رفیقان را ببین یک یک نظر کن
نپرس مختار تو احوال ما را
که ما غرق گناهیم ، دار دنیا
به جان مادرت مارا شفیع باش
شفیع روز محشر ، دوستان باش
بگو اینها رفیق جنگ بودند
رفیق کار وزار رزم بودند
دعا کن عارف دل خسته بسیار
که در جنت شوی همراه مختار
حسن فایضی _ دوم دیماه1394

 

سروده ای از مهدی اصیلیان فرزند زنده یاد مرحوم رضا اصیلیان

ای شهید ای لاله ی سرخ وطن
مالکی مختار ای خونین کفن
ای شهید ای کشته راه خدا
ای تو نام اور ولی بی ادعا
ای شهید ای اسوه ی ایمان و دین
تا ابد مدیون خونت این زمین
ای شهید ای حامی درماندگان
ای تو مظلوم همیشه جاودان
ای شهید ای راه تو راه حسین
ای که بودی رهرو پیر خمین
ای شهید ای پاک و ای نیکو سرشت
ای جلودار همه اهل بهشت
ای شهید ای راد مرد و پهلوان
کن شفاعت تا بگردیم در امان
مهدی اصیلیان

درباره‌ admin

11 نظر

 1. با سلام.شعر گفتن آن هم در رثای شهیدان وطن بسی قابل تقدیر است ولی نکته این جاست زمانی که فن شاعری و رعایت اصول ادبیات را نیاموخته ایم خودمان را به جهت به وزن درآوردت کلمات ناهماهنگ و دیگران را به جهت تحمل کلمات ناموزون به زحمت نیاندازیم.شعر دوم قابل تقدیر ولی مکتوبه اول از جناب عارف دل خسته بسی قابل تامل است.

  • از نقد شما بسیار سپاسگزارم ، منتها چند نکته را به شما گوشزد می نمایم اولا اینکه شما آدم بسیار عجول و کم طاقتی می باشید دلیل آن هم اینه که در کامنت خود زود قضاوت نموده اید که چرا کامنت قبلی شما گذاشته نشده ،باید عرض کنم گذاشتن یا نگذاشتن کامنت کاربران از اختیارات مدیر سایت است لذا ضرورتی ندارد که هرکس مطلبی گذاشت ، باید در سایت درج شود ، ولی بنده چون از نقد خوشم می آید ونقد شما هم متوجه بنده است امروز ساعت 11و 26دقیقه هردو کامنت شما پس ازبازدید در معرض دید کاربران قرار گرفت و دگر اینکه هر روز ما مدیریت سایت را نمی بینیم بعضا دو روز شده که سایت رصد نمی گردد ثانیا این نقد شما را نمی توانم خیلی کارشناسی و منصفانه بپذیرم چون خیلی دیگرافراد ازشعر استقبال کرده اند ثالثا :کسی شما را مجبور نکرده شعر را مطالعه کنید که به سختی تحمل نمایید !؟، این حرف شما مثل این است که برید در مغاره کت و شلوار فروشی و انواع و اقصام کت وشلوار در آنجا وجود دارد ،شما بر اساس سلیقه یکی را می پسندید دلیل نمی شود به مغازه دار بگوید برای خوشایند من بقیه کت وشلوار را چون من نمی پسندم جمع کنید..
   مجددا از جنابعالی که محبت کردید و نظرتان را ارائه دادید ممنون هستم انشالله همیشه از نظرات شما استفاده کنیم

 2. از اینکه با صراحت نظرم رو بیان کردم تعجب نمیکنم ولی از اینکه سایت شما با نام وزینی که دارد ( ایثار) که منبعث از شهامت و شجاعت است و در نشر نظر مخاطبان سلیقه ای عمل میکند جای تعجب است!!!

 3. بسیار زیبا سروده شده ، ممنون

 4. علی آقا ظاهرا شما با ادبیات و شعر نو بیگانه ای ، اگر موضوع ردیف و قافیه شعر باشه که هیچ کدام از دو سروده ندارد ، شعر نو است اگر منظور آهنگ شعر و موزون بودن آن است که مشکل از خودتت ، نه از شعر ، چنانچه اگر کسی شعر حافظ را بلد نباشد خوب نمی تواند بخواند .

 5. تشکر از اینکه به یاد شهدا هستید

 6. سلام ،علی آقا حسابی زدی تو خاکی ،با تایید شعر دوم دست خودتو رو کردی ،تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد .

 7. مدیر محترم سایت ایثارگران .
  با سلام. گر چه اعتقادی به تبادل پاسخ با این روحیاتی که از شما منتشر شده است ندارم ولیکن چند نکته را یادآوری می نمایم:
  اولا همانطور که از تخلص شما پیداست خستگی مفرط مجالی برای تعقل، تامل و تفکر در نقد شعر اول!!! برای شما ایجاد نکرده است زیرا به جای پرداختن به اصل مطلب سریع در صدد تهمت زدن و دادن القاب به کاربران سایت بوده و این عین عجول بودن و با نهایت معذرت کذب بودن سخنان شما در باب نقد پذیری است و صد البته مایه تاسف به جهت در اختیار بودن سایت و عنوان ایثارگران مهاباد برای حضرتعالی.
  ثانیاشایدخیلی از افراد مطالب شما را تایید و یا رد کنند که این دلیلی برای حمله ور شدن به آنها نیست کما اینکه بنده فقط نظرم را بیان نموده ام. ثالثا نوع ادبیات شما یادآور دوران استبداد است(( :کسی شما را مجبور نکرده شعر را مطالعه کنید که به سختی تحمل نمایید)) و از ایثارگری چون شما که داعیه دار فرهنگ سازی در خصوص ایثار و شهادت و جهاد و …هستید بعید است.رابعا مثال شما در خصوص کت و شلوار!!!! هیچ ارتباطی به روز درختکاری ندارد!!!!

  • سلام از داشتن روحیات خوب شما تشکر می کنم لازم دیدم چند نکته به شما برادر که برای من شناخته شده ولی برای کاربران ناشناخته چون با نام علی آمد ه اید واین هم نشان از صداقت بالای شما دارد عرض نمایم اولا وقتی فردی صبر و تامل ندارد که حداقل پس از پیامی که گذاشته، منتظر بماند اگر در سایت مطلب جدیدی گذاشته شد بعد اعتراض کند به این فرد چه باید گفت ، این اسمش عجول بودن است ، عجول بودن توهین نیست صفت انسان است خذاوند می گوید ” خلق الانسان عجولا ” و خداوند می فرماید برای اینکه از این صفت رهایی یابید از نماز و صبر “واستعینوا بالصبروالصلواه…”کمک بگیرید ثانیا بنده به نقد شما به شعر، که حمله ور نشدم اتفاقا تشکر هم کردم ،معلوم میشه شما خیلی از حال روحی خوبی برخوردارنیستی وبیشتر به فرافکنی افتاده ایی ثالثا از تعریف و بر داشت شما از عارف دل خسته بر می آید که از سواد و دانش زیادی برخوردارید که بنده را یارای مباحثه با شما نیست و شرط بحث و مناظره هم شان بودن است

 8. جناب مهابادی فقط به این مطلب اشاره کنم که شما باید تعاریف شعر نو با دیگر اقسام شعر را مجددا مرور کنید.اگر دانشمندی چون شما اشعار بالا را شعر نو تلقی کند که دیگر جای صحبتی نیست و باید فاتحه شعر تو را خواند.الفاتحه مع الصلوات

 9. با تشکر از مدیر سایت که شهامت بخرج دادن و نظرات را بر روی سایت گذاشتند. و همچنین تشکر از دو شاعر به خاطر شعر های زیبا یشان. و اینکه آقای علی که به نقد پرداختند اگر شما ادعایی دارید لطفا دو بیت شعر بگویید تا ببینیم چیکاره هستی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*