آخرین خبرها
خانه / جبهه / دكتر زندآور، رزمنده ديروز، مدير امروز
دكتر زندآور، رزمنده ديروز، مدير امروز

دكتر زندآور، رزمنده ديروز، مدير امروز

اشاره:  امیراحمد زندآور فرزندمرحوم حاجی عباسعلی  متولد 1345 تحصیلات دانشجوی دوره دکترای برنامه ریزی شهری دانشگاه اصفهان،کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فرهنگی وکارشناسی دررشته ادبیات عرب می باشد . امیراحمد، رزمنده دیروز ومدیرامروز سوابق مدیریتی ارزندهای در کارنامه خوددارد ودرنهادها و سازمانهای مختلفی به کشور خدمت نموده است و از این باب تجربه گرانقدری دارد .امیراحمد درهر مسئولیتی که بوده مدیرموفق ومنشا خدماتی برای دستگاه اداری ومردم بوده است .فرد اکتیوی است و کمتردر مدیران و همشهریان نظیر وی را داریم در حال حاضر شهردار فلاورجان وهمزمان دبیر کل حزب مردم سالاری شعبه استان اصفهان،نمایندگی روزنامه مردم سالاری دراستان را مدیریت می کند وی متاهل ودارای دو فرزند می باشد . زمانی که امیراحمد زندآور به جبهه اعزام گردید کم سن و سال بود در حالی که اخوی بزرگتر خود حاج رضا زندآور در عملیات محرم به اسارت نیروهای عراقی درآمده بود برای خانوادهایشان سخت بود که فرزند دیگری به جبهه بفرست به این دلیل به مناسبت اعیادشعبانیه خدمت ایشان رسیدیم تا مصاحبه ای با ایشان داشته باشیم .

آقای زندآور ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار سایت ایثارگران مهاباد قرار دادید . شما از جوانانی بودید که دهه شصت با حضور خود در جبهه دین خود را به انقلاب اداء نمودید بفرمائید در آن فضا شرایط چگونه بود و هدف شما از جبهه رفتن چه بود؟

عرض سلام و ادب واحترام دارم خدمت شما و همکارانتان من هم اعیاد شعبانیه را به شما تبریک می گویم وجادارد قبل ازشروع مطلب ازکلیه کسانی که در جهت راه اندازی سایت ایثارگران شهر مهاباد همت کردند و با راه اندازی این سایت زمینه تبادل اطلاعات و گفتار و نوشتار و تداعی یاد و خاطرات دوران جنگ جهت خودمان واطلاع رسانی به آیندگان و جوانان شهر و شهرستان تا از رشادتها و توانمیدیهای دوران جنگ مطلع شوند . 

جو کشور در دهه شصت فضای ایثار و شهادت بود که الگوههای رفتاری و اخلاقی  مثبت ازقرآن،روایات واحادیث بود . الگوههای اسلامی و ایرانی در کشور تقریبانه ادینه و فرهنگ شده بود و باورهای دینی مردم شکوفا و آماده پذیریش معانی ومفاهیم اسلامی  و دینی بود . ملسما و کل یه جوانان و مردمی که به جبهه ها اعزام می شدند اهدافی جزنیت اسلامی و وطنی و دینداری و پاسداشت دین و آئین کشور و مقابله و مواجهه با تجاوز دشمن نداشتند. شاید قریب به نزدیک صد درصد از اعزامها جنبه های معنوی داشت و خیلی نادر کسی قصد حضوردرجبهه را می کرد ولی با هدف دیگر مثلا اهداف اقتصادی – سیاسی و…

ریشه های حضورجوانان دربدو انقلاب و شروع جنگ تحمیلی و دور ان هشت سال دفاع مقدس به علایق تاریخی – مذهبی – سیاسی – اجتماعی و عزت دینی بود . یکی ازدلایلی که جوانان ایران اسلامی رادرآن برهمه بسیج کرد که حضور فعال درجبهه ها پیدا کنند حمله و هجوم ناجوان مردانه رژیم بعث عراق به ایران براثر تحریک دشمنان انقلاب اسلامی ایران بود چرا که ملت ایران وعراق خصومت کینه توزی و یا اختلافات ژئوپلتیکی ناشی ازوضعیت جغرافیایی و مشکلی دراراضی مرزها و همچنین رقابت سیاسی برسرقدرت جهت بدست آرودن جایگاه بالاتر در نظام سیاسی منطقه ای یا بین اللملی یااختلاف برسر منافع اقتصادی و تضاد منافع اقتصادی و یااختلافهای قومی قبیلهای – نژادی – مذهبی و غیره نداشتند بلکه هجوم و حمله دشمن مردم غیرتمندایران و جوانان را راهی جبهه کرد و منجر به آزادسازی کشوراز چنگال دشمن مهاجم گردید و در اين مسیربا اهداء جان و تن و روح خود وایثارگری و اسارت و جانبازان دین خود را به این مملکت اداء کردند. ما هم بعنوان قطرهای کوچک از دریایی بی کران عشق و علاقه و حس وطن دوستی خدمات بسیارناچیز و قدمی کوتاه درحد خود دراین راه نهادیم بطوری که اصلا زآن ناتوان و آنرا دراین مسیر می دانیم . وآن افرادی که توفیق حضوردرجبهه ها را داشتند که به قول امام علی (ع) درخطبه جهاد که فرمودند : جهاد و جنگ دری ازدربهای بهشت وا ین توفیق و پوشیدن لباسهای تقوا و توفیق می خواهد و خداوند این توفیق و دربرابه روی بندگان خاص خود می گشاید . بنده دوستان وهنرمندانی که تعداد شان هم زیاد است که واقعا در دوران جنگ ماه های متوالی درجبهه ها بودند و قتی  مجروح و جانبازشدند و من با تعدادی از شهداء مهاباد دوست وهم کلاسی بودم شهید حجت الله اشتری و شهید مالکی ازبچه محله ما بودند که همه ما دوران بودیم ازما بزرگتربودند ولی به قدراین دو شهید مظلوم و آرام بودند که گویا از همان اول شهادت در وجود و ظاهرآنها نقش بسته بود و بیشتر نمایان بود . باشهردار فعلی آقای پورفتحعلی و قاسم یدالله زاده وشیخ محمود ابراهیمی و تعدادی دیگرازدوستان به پادگان اعزام شدیم که شیخ محمود را در پادگان راه نمی دادند بامداد ایشان را آرایش کردیم تا او را بپذیرند . خلاصه دوران جنگ بسیارخوب و به یادمانی شد.

جناب دکتر زندآور باتوجه به اهدافی که به جبهه رفته اید این اهداف توانسته پسازجنگ شما را راضی  بدارد؟


اهداف زمان جنگ مشخص بود و نیتها و سرشت جوانان پاک و قاعدتا دوران جنگ و جبهه دوران ویژهای و طلایی بود . دورانی که از خیابان ها و شهرها و روستاها بوی شهادت ایثار و بوی عشق به وطن و ناموس به مشام ملت می رسید قاعدتا دوران بعد ازجنگ تا حدودی قضا یا متفاوت شد وانچه که ملت ایران مطالبه می کردوبه دنبال آن جان فشانی کرد. فرهنگ اصل اسلامی آرمانی و واقعی بود فرهنگ حاکم برحامعه فعلی ما واقعی است یعنی فرهنگ روزمرگی و زندگی واقعی عادی درصورتی که ملت بدنبال جامعه ایدهال اسلامی باشند و انتظار ات آنها فراترازادعا و تظاهر می باشد و اعتقاد بر واقعیتها دارند و در واقع ما می توانیم بگوییم که مردم ما بدنبال فرهنگ اصیل ایثارو شهادت و فرهنگی واقعی که درآن فضا بودند و فرهنگ ایده آل آن چیزی که باید باشد . مردم ایران با انقلاب و جنگ بدنبال تغییر ناهنجارها و ارزشها و پیدایش نظام ارزش جدید بوده و هستند با عوض شدن قانون اساسی پا یهریزی نظام ارزشی جدیدی پا یهریزی شد که مردم بدنبال از بین رفتن بی عدالتی – نابرابری – عدم وابستگی تمایل به مذهب و بصورت تدریجی نهادینه شد . دوران انقلاب و جنگ دوران خاص بود هرکس شهامت و شجاعت وحس وطندوستی داشت عزیزو ارزشمند بود کسی که پول داشت عزیز وارزشمند نبود . دارندگی برازندگی نبود .

فقر و نداشتن مال و منال  یک ارزش بود . بکار بردن کلمات لاتین ارزشمند نبود و کمشده بود مردم ایران بهایی به خارجها نمی دادند . اعتماد بنفس جوانان ومردم افزایش یافته بود. به نظرمن دوران جنگ ودفاع از وطن به یک ارزش اجتماعی و هنجاردرونی تبدیل شده بودکه همه اقشارمردم را با خود همراه کرده بود و اشتیاق شهادت (ارزش) همه را فرا گرفته بود عملا جوانان عرفانی وخداجو و عشق به شهادت دراراده وشهادت همسنگران باانگیزه تر و عاشق ترمی شدند رفتن به جبهه یک هنجار و شهادت فرزند برای والدین با توجیهات قرآنی آرام بخش بودانتظارمی رفت با این تغییر اساسی که در نظام ارزشی مردم بوجود آمده بود بهترو شایسته تر از رشادتها، شهادتها، جوانمردیها پاسداری گردد. ملت ما هرچه امروز دارند نتیجه گشته های دیروز برومندان جبهه جنگ و شهادت و ایثارگران و آزادگان،معلولین و شهدای انقلاب است . و باید مسیررشد و تعالی جامعه با ارزش نهادن به این مقوله راه خود را سپری نماید .

درهرصورت ما ملت ایران مدیون کسانی هستیم که جان خود را خالصانه در طبق اخلاص در راه وطن و معبود گذاشتند و همچنین ایثارگران و آزادگان و رزمندگانی که درحد توان خود متحمل سختیها شدند که باید همه را قدر بنهیم و فراموش نکنیم که آنها چگونه عمل کردند

جناب دکتر همانطور که مطلع می باشید سومین گنجینه شهداء  استان در مهاباد توسط خانواده شهداء و ایثارگران افتتاح گردید نظر شما در این خصوص چیست ؟

 برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای شهرمان  کار بسیار خوبی انجام گرفت ، کار ماندنی و اثر گذار ،  شاید خیلی از افراد می خواستند چنین اقدامی انجام دهند ولی نتوانستند  به قول معروف آدم های کوچک آرزو می کنند ولی آدمهای بزرگ اراده و من از تمامی دست اندرکاران گنجینه تشکر می کنم و انشاء با شهداء محشورگردند .

 

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*