آخرین خبرها
خانه / جبهه / توسعه “مهاباد ” بخش دوم
توسعه “مهاباد ” بخش دوم

توسعه “مهاباد ” بخش دوم

توسعه “مهاباد ” بخش دو م

دربخش نخست بصورت کلی به مساله توسعه شهرمهاباد پرداختیم و چندین آیتم برای آن برشمردیم ونقش مردم را در امر توسعه بیان داشتیم  در این قسمت به چند نقش که همه افراد اعم از زن و مرد ، جوان و پیر، با سواد و بی سواد می توانند بعنوان یک شهروند نقش کلیدی در امر توسعه و آبادانی شهرمان داشته باشند می پردازیم .

چون معتقدیم مردم در شکل گیری کلیه تحولات منطقه در محوریت قرار دارند ودر ایجاد دولت و تحولات ملی نیز مردم نقش اساسی را ایفامی نمایند .قدرت حاکمیت از اراده مردم نشات می گیرد .تداوم وپایداری دولت و تحقق برنامه های دولت و حاکمیت ، مشروط به اراده مردم می باشد .در نتیجه مردم به عنوان اصلی ترین موتور متحرکه ، بر توسعه پایدار وبر رشد حرکت به سمت ایجاد جامعه پایدار ، تاثیر اجتناب ناپذیر دارند .

لذا ما می توانیم با بسیج مردم وکمک و مشارکت گسترده آنان  در امر توسعه و رونق شهر ، شهر خود را از این وضعیت نا بسامان اعم ازرکود اقتصادی ، بیکاری ،عدم عمران و….در یک کلام عدم توسعه همه جانبه سربلند بیرون آریم البته دراین راستا با دو مشکل روبرو خواهیم بود که با هم اندیشی و هم فکری می توان بر آن فائق آمد . مردم  پراکنده و فاقد محوررا به سمت همگونی در برخورد با مسائل توسعه ودر زنجیره ای هماهنگ به سوی علاقمندی به فرآیند های توسعه هدایت کنیم و دوم بی اعتمادی مردم است که بایستی اعتماد مردم را به توسعه و آبادانی شهر جلب نمود و باید توجه آنان را به این نکته جلب نمود که با یک حرکت کوچک هر فرد مهابادی مثلا در پرداخت عوارض خودرو می توان برای شهر حرکت مثبتی انجام داد برای بر طرف کردن این دو مشکل با بر انگیختن احساسات  مردم مهاباد نسبت به زادگاه خود که قدمت چندین هزارساله دارد ودر حال از بین رفتن است و دوم با اطلاع رسانی و شفاف سازی ، نسبت به توسعه و آبادانی شهر موفق خواهیم شد .

1-    پرداخت عوارض خودرو :

یکی از آیتم های که می تواند در امر رشد و توسعه شهر نقش موثری داشته باشد پرداخت عوارض خودرو در شهرداری مهااباد است .مهابادیهای مقیم تهران ، اصفهان ، ورامین ، قرچک ، کرج ، قم ، کاشان و……با پرداخت عوارض خودروخود به شهرداری مهاباد ، سالانه می توانند 20تا 30 میلیون عوارض خود در توسعه شهر سهیم باشند  .البته این مبلغ شاید برای شهرناچیز باشد ولی اثرات معنوی آن بیش ازمادی آن می باشد   اولا  ترویج فرهنگ تعلق به زادگاه را گسترش می دهد ثانیا باعث ترویج فرهنگ مشارکت پذیری مردم در امر توسعه شهرشان می گردد.ثالثا مردم به این باور خواهند رسید که همانگونه که منزل شخصی نیاز به هزینه نگهداری و….دارد شهرشان هم جهت توسعه و عمران هزینه دارد که با مشارکت آنان تحقق می یابد

2-    عدم مهاجرت وسکونت در مهاباد :

یکی دیگر ازآیتم ها جهت توسعه شهرعدم مهاجرت مردم به سایر شهرها می باشد ، شاید خوانندگان عزیز تعجب نمایند.این مولفه  چه نقشی در جهت توسعه می تواند داشته باشد .یا در دهن آنان سئوال  مطرح شود ،خب وقتی اشتغال نباشد مهاجرت صورت می گیرد این دو رابطه مستقیم با یک دیگر دارند .ولی باید گفت درسته که این دو رابطه مستقیم دارند ولی مهاجرتهای مردم مهاباد بیشتر ازنوع مرغ همسایه غاز است می باشد نه اشتغال !؟ سال 1390 مهاباد رشد منفی 22 درصد در کشور داشته!؟ چرا ؟ بدلیل اینکه بیشتر افرادی که بازنشسته می گردند دست به مهاجرت زده و مهاباد را ترک می نمایند بر خلاف سایر نقاط کشور !؟  افراد ی که در مهاباد شاغل هستند و مهابادی می باشند بیشتر در شهرهای اطراف سکونت دارند !؟بر خلاف مردم دیگرشهرها بویژه مردم شهر بادرود که وقتی در شهرهای اطراف شاغل می باشند شب به شهر زادگاه خود بر می گردند و در شهر خود سکونت دارند .

وقتی جمعیت شهر زیاد باشد امکانات هم به همراه خود می آورد ، امکانات که باشد ، اشتغال ایجاد می گردد  ، اشتغال که باشد وضعیت اقتصادی خوبی به همراه خواهد داشت .

لذا مردم شهرمان باید بدانند که با ماندن و عدم مهاجرت بزرگترین خدمت را به شهر خود کرده اند ، خدمت حتما نباید تاسیس کارخانه و… باشد .هرکس باید در وسع خود در جهت توسعه شهر قدم بر دارد یکی با ساخت کارخانه ، یکی باتوسعه صنعت کشاورزی و….یکی هم با سکونت در مهاباد …..

مطلب ادامه دارد…

منبع : وبلاگ فایض کویر

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*