آخرین خبرها
خانه / جبهه / بچه های مهاباد زودتر از سایرین پا در میدان مبارزه گذاشتند
بچه های مهاباد زودتر از سایرین پا در میدان مبارزه گذاشتند

بچه های مهاباد زودتر از سایرین پا در میدان مبارزه گذاشتند

اشاره :

محمد اشرفی  مهابادی فرزند حسن متولد 1329 ، فوق لیسانس تاریخ می باشد ، در دوره دانشجویی قبل از انقلاب ، از دانشجوبان مبارز بر علیه رژیم شاه و یکی از افراد شاخص در جریان پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه بود ، جوانان دهه چهل و پنجا ه با فعالیت های سیاسی آقای اشرفی در قبل و بعد از انقلاب به خوبی آشنا هستند .

پس از انقلاب در کنار دیگر دوستانش با تشکیل بسیج و به عنوان شورای مرکزی بسیج مهاباد که در حال حاضر بنام حوزه مقاومت شهید بهشتی می باشد تا سال 1370 خدمت می نمود ، آقای اشرفی از اولین افرادی بود که با رای مردم بعنوان عضو شورای اسلامی مهاباد انتخاب شد .از دیگر مسئولیت های آقای اشرفی مدیریت دبیرستان شهیدکامرانی به مدت چهار سال  ، مسئول آموزش ، آموزش و پرورش شهرستان اردستان و مدت 17سال  افتخاری ، مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام وظیفه نمود .وی از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس بود که در دو نوبت در کردستان و جنوب حضور داشتند .ایام دهه فجر سالروز ، روزهای انقلاب به سراغ ایشان رفتیم تا اززبان وی از  جنگ و انقلاب بشنویم .

  • جناب اشرفی ابتدا خدمتتان سلام عرض میکنیم و تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید .بعنوان اولین سوال بفرمایید الان به چه کاری مشغولی در واقع از خودتون بگویید ؟

با سلام بر حضرت محمد (ص) و خاندان مطهرش و با سلام به روان پاک بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و ارواح طیبه شهداء گرانقدر مهاباد و خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی بویژه مقام معظم رهبری و با عرض تبریک بمناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی.

در حال حاضر بخشی از اوقاتم را در کرج کنار خانواده و بیشتر اوقات در مهاباد بعنوان مدیر عامل خیریه سیدالشهداء با تعدادی از فرزندان انقلاب در خدمت خانواده های مستمند خدمتگذاری می کنم .

  • جناب اشرفی نظر به اینکه از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس بودید بفرمایید چند نوبت جبهه رفتید و در چه بخشی مشغول بودید ؟

در دو نوبت دفتم یکبار اوایل سال 1365 به مناطق جنگی کردستان و برای بار دوم اواخر همان سال در منطقه جنوب حضور داشتم در کردستان در پایگاه انجام وظیفه می نمودم ودر در منطقه جنوب به کار فرهنگی مشغول بودم

  • هدفتان از رفتن به جبهه چه بود ؟

دشمن بعثی با پشتیبانی مستکبران قصد تصرف ایران و به دنبال آن شکست انقلاب را داشت در آن موقع وظیفه هر مسلمان ایرانی حکم می کرد به هر نحویی که توان داشت از خاک وطن و انقلاب که خونبهای هزاران شهید بود دفاع کند . بنده هم کمترین کاری را که می توانستم انجام بدهم هم در ستاد پشتیبانی جنگ شهرستان اردستان و هم اعزام به جبهه را در کنار دیگر رزمندگان داشته باشم .

  • با توجه به اینکه مدتی بعنوان مسول بنیاد مسکن و عضو شورای اسلامی مهاباد بودید نظرتان را در مورد توسعه شهر مهاباد بیان کنید ؟

متاسفانه باید بگویم شهر ما نسبت به شهرهای مجاور پس از انقلاب رشد چندانی نداشته است و دلیل عمده آن ریشه در مردم خود مهاباد دارد و تا زمانی که مردم یک دل و یک صدا نشوند شاهد عقب افتادگی مهاباد خواهیم بود .

به نظر بنده جهت توسعه شهر ،  هماهنگی بین مردم و شورا و شهرداری و به عبارت دیگر پشتیبانی یک پارچه مردم از شهرداری و شورا شهر لازمه رشد و توسعه شهر می باشد .نیز افراد موثر مهاباد ساکن در تهران ، اصفهان ، کرج و… باید هم از نظر فکری و هم از نظر مالی به شهر کمک کنند ، با این در آمد شهرداری نمی توان کاری پیش برد .

  • خب ایام سالگرد پیروزی انقلاب است ، از ایام پیروزی سوال کنیم با توجه به اینکه از افراد موثر در جریان پیروزی انقلاب در منطقه بویژه مهاباد بودید بفرمایید هدف از انقلاب و مبارزه با رژیم چه بود ؟

موارد اعتراضی مردم که منجر به انقلاب شد می توان اینها رو بر شمرد  بی عدالتی ، خفقان ، فاصله طبقاتی ، عدم تساوی امکانات واز همه مهم تر سیاست توسعه فرهنگ ضد اسلام حاکم بر جامعه بود که منجر به انقلاب گردید .

  • جناب اشرفی خوب می دانید که در جریان انقلاب افراد زیادی در پیروزی انقلاب دخیل بودند که بنده و امثال بنده هم حتی اونهایی که مستقیم در گیر انقلاب بودند شاید اطلاع نداشته باشند مثلا یکی از دوستان و همراهان شما در جریان انقلاب با شما در مبارزه بوده و اعلامیه یا نوار و…. بنیانگذار جمهوری اسلامی را بین مردم توزیع می نموده است این اعلامیه و… را شاید از فردی می گرفته که شما در جریان نیستید و وقتی گفته می شود فلان آقا هم بوده شاید بگویید ایشان کجا بوده ، حالا سوال بنده این است که در جریان پیروزی انقلاب هسته اصلی و موثر که راهپیمایی ها را رهبری و هدایت می کردند و همراه شما بودند چه کسانی بودند ؟
  • بله هستند کسانی که در مبارزات دخیل بوده اند و شاید ما اطلاع نداشته باشیم ولی افرادی که آشکارا فعال بودند و هسته اصلی بر گزاری راهپیمایی ها و…. بودند و من هم بعنوان قطره کوچکی در کنار برادران که جوانان دیروز بودند از جمله آقایان داوود افتخاریان ، علی نظری ، حسین کرمانی ، رضا خورشیدی ( فرزند محمد) ، شهید غفاری وسایر دوستان که به مرور به جمع انقلابیون پیوستند بطوریکه در آخر سالهای 56و بخصوص سال 57 جمع کثیری از جوانان هر شب تا پاسی از شب دور هم بودند و برنامه ریزی راهپیمایی ها رو می کردند ، من از همه دوستان عذر می خواهم که بعلت زیاد بودن اسامی از ذکر نام آنها صرف نظر کردم .
  • نقش بچه های مهاباددر جریان انقلاب در منطقه چگونه بود ؟

به نظر بنده بچه های مهاباد در منطقه اردستان و حتی منطقه نطنز ، زودتر از سایرین پا در میدان مبارزه گذاشتند بطوریکه بچه های مهاباد با تکثیر اعلامیه های امام خمینی (ره) علاوه بر مهاباد به سایرنقاط مثل اردستان و نطنز می فرستادند .

  • جناب اشرفی برای نسل امروز یک خاطره ازروز ورود حضرت امام به میهن  بفرمایید ؟

دوران شکل گیری انقلاب پر از خاطره می باشد متناسب با ایام الله دهه فجر خاطره زیر را نقل می کنم .

قرارشد از مهاباد گروهی برای استقبال از امام خمینی (ره) به تهران برویم اعلام که شد حدودا 90 نفر اعلام آمادگی کردند ، بر این اساس پیش بینی سه دستگاه اتوبوس را کردیم ولی به دلیل شایعاتی از جمله قراره  روز استقبال کشت و کشتار بشود ، زندان می کنند ، قراره هواپیما امام را بزنند از این دست شایعات تاثیر خود را گذاشت و روز حرکت حدود 23 نفر تا جایی که یاد بنده است با یک اتوبوس به رانندگی حاج علی قتبری عازم تهران شدیم .

در تهران به دلیل ازدحام جمعیت و وسایل نقلیه از ورود به تهران منع شدیم و مجبور شدیم در مسجدی در کهریزک شب را استراحت کنیم ، آن شب به دلیل ذوق دیدار خوابمان نمی برد تا اینکه فردا در بهشت زهرا به استقبال رفتیم . در روز استقبال اتفاق جالبی که افتاد کفش آقای افتخاریان از پایش در آمد و دیگر نتوانست آن را بر دارد و ایشان تا مهاباد با یک لنگه کفش آمد .

جناب اشرفی خیلی ممنون از حوصله ای که به خرج دادید و وقتتان رات در اختیار سایت ایثارگران گذاشتید .

 

من از شما و دست اندر کاران سایت ایثار گران تشکر می کنم

مصاحبه کننده : سعیدیان زاده

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*