آخرین خبرها
خانه / جبهه / آشنایی با معلم شهید مختار مالکی
آشنایی با معلم شهید مختار مالکی

آشنایی با معلم شهید مختار مالکی

زندگی نامه معلم شهید مختار مالکی

معلم شهید مختارمالکی مهابادی فرزند علی در 15شهریور ماه سال 1342در مهاباد از توابع استان اصفهان در یک خانواده مذهبی و متدین پا به عرصه وجود گذاشت ، مرحوم پدرش کارگر ساده و مادرمرحومه اش خانه دار بودند . مختارمقدمات فرائض و مسائل دینی را از پدر و مادر فرا گرفت ودر سن شش سالگی وارد مدرسه ابتدایی گردید و پس از طی دوره راهنمایی و دبیرستان در کنکور تربیت معلم شرکت کرده ودر رشته آموزش ابتدایی دانشسرای تربیت معلم نجف آباد اصفهان قبول گردید و پس از فارغ التحصیلی در آموزش و پرورش شهرستان فریدونشهردر روستای پشتکوه بختیاری به شغل شریف معلمی در امر تعلیم وتربیت دانش آموزان پرداخت و مردم منطقه پشتکوه از وجود ایشان بهره ها بردند .در یکی از روزهای کاری که به محل کارعازم بوده بین راه دچار حادثه تصادف شده واز ناحیه سرو صورت مجروح گردید .

شهید والا مقام در دوران ابتدایی و راهنمایی برای تامین مخارج خود در فصل تابستان به شهر ری می رفت ودر روستاهای اطراف مشغول کارگری و کارهای ساختمانی می شد .

شهید بزرگوار از ویژگی های اخلاقی قابل توجهی برخوردار بود نسبت به پدر و مادر و خواهران و برادران بسیار خوش برخورد ودارای حسن خلق بود .در رابطه با دیگران ودوستان وخویشان و بستگان متواضع وبسیار صبور، با گذشت ، حلیم و بردبار بود به فرائض دینی مانند نماز و روزه اهمیت خاصی می داد ودر مراسم نماز جماعت مساجد شهر شرکت می نمود .

مختار مکتبی بود ،مقلد امام راحل (ره) واز علاقمندان به ایشان به شمار می رفت ، روزی این جمله را از شهید عزیز شنیدم که می گفت : حضرت امام فرموده اند :” حفظ نظام جمهوری اسلامی از نماز واجب تر است “

شهید از نظر اجتماعی وسیاسی در مجا لس و محافل مذهبی و هیئت سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و راهیمایی ها شرکت می کرد . آن زمان که کانون فعالیتها ی مذهبی در مسجد صاحب الزمان محله بالا بود در جمع دوستان و رفقا حاضر می شد.

شهید مختار، یک بار در دوره دبیرستان در سال 1361به جبهه رفت ودر عملیات محرم شرکت نمود .مختار به خاطر احساس تکلیف و تعهدی که نسبت به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی داشت رفتن به جبهه را به کار معلمی ترجیح داد ودر سال 1365 به جبهه اعزام گردید ایشان با تعدادی از دوستانش در گردان رزمی و خط شکن حضرت ابوالفضل (ع) از لشکر 14 امام حسین (ع) رفته ودر عملیات کربلای 4 در حالیکه به سوی دشمن پیشروی داشت هدف تیر قرار گرفته وبه درجه رفیع شهادت نایل گردید.

منبع :

         حاج عباس مالکی برادر شهید

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*