آخرین خبرها
خانه / جبهه / آداب سلام کردن…
آداب سلام کردن…

آداب سلام کردن…

سلام کردن یکی از سنت های اسلامی است که مورد تایید بسیار قرار گرفته که مانند هر کار دیگری آداب و اصول خودش را دارد که این عمل باعث می شود میان برادران و خواهران دینی الفت و دوستی شکل گیرد  و در روایات زیادی آمده که شخص پیامبر اسلام در سلام دادن نسبت به دیگران ÷یشی می کرد و می فرمود هرگاه یکی از شما مجلسی رسید باید سلام کند.

دهه پنجاه هجری شمسی بود که به میهمانی مراسم جشن عقد کنان یکی از اقوام و بستگان به همراه برادر شهیدم رضا طحانیان زاده مهابادی شرکت نمودم. وقتی وارد اتاق شدم تعداد زیادی از افراد پیر و جوان دور تا دور اتاق نشسته بودند و مشغول به تعریف بودند.

شرکت کنندگان در مراسم جشن و شادی همگی مشغول چای خوردن بودند و بعضی از اقوام هم که از تهران و کرج جهت شرکت در این جشن دعوت شده بودند در اتاق بر پشتی های سنتی تکیه زده بودند.

من هم دنبال برادر شهیدم وارد اتاق شدم چشمم به یکی از میهمانان  که از کرج آمده بود و از قبل هم می شناختم افتاد و ناخودآگاه آن فرد را مورد خطاب قرار دادم و با اسم او را سلام کردم و در گوشه ای از اتاق نشستم.

بعد از آن مراسم بود که برادرم مرا صدا کرد و گفت یادت باشد وقتی به جمعی میرسی یک نفر را برای سلام کردن مورد خطاب قرار نده و این کار بی ادبی و دور از اخلاق است و به دیگرانی که در آن جمع نشسته اند بر می خورد و در یک چنین مواقعی باید به جمع سلام کنی و با یک نفر تنها سلام و احوال پرسی نمی کنی و باید به همگی سلام کنی.

این درس بزرگ اخلاقی بود که برادر شهیدم در کمال فروتنی و تواضع به دور از چشم دیگران به من یاد داد و هرگز این نصیحت برادرانه را تا آخر عمر فراموش نخواهم کرد.

راوی : برادر شهید

 

 

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*